۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
بررسی انواع مالیات و قوانین مالیاتی در کشور ترکیه

بررسی انواع مالیات و قوانین مالیاتی در کشور ترکیه

کد مالیاتی هر کشور یک سیستم چند وجهی با قطعات متحرک زیاد است و مالیات در ترکیه نیز از این قاعده مستثنی نیست. برای بررسی انواع مالیات در ترکیه ابتدا می بایست اصول اولیه سیستم رتبه بندی کد مالیاتی این کشور، موارد مشمول بر مالیات و 

از آن جایی که کشور ترکیه عضو بنیاد بین ‌المللی مالیات (ITCI) و همچنین عضو اتحادیه اروپا و تابع قوانین OECD است، لذا جرائم مربوط به فرار مالیاتی در این کشور بسیار جدی در نظر گرفته می شود. بنابراین برای انجام یک سرمایه گذاری مطمئن و بدون دقدقه و یا اخذ اقامت این کشور می بایست موارد مربوط به جزییات مالیات بر درآمد ترکیه، مالیات کسب و کار در ترکیه، مالیات بر مصرف در ترکیه، مالیات بر املاک در ترکیه و سایر سیستم ‌های مالیاتی این کشور را پیش از انجام مهاجرت در نظر گرفت.

آیا مالیات در ترکیه زیاد است؟

برای بررسی میزان مالیات در ترکیه می توان به شاخص رقابت ‌پذیری مالیاتی بین‌ المللی بنیاد مالیات (ITCI) رجوع کرد. این سازمان سیستم مالیاتی 36 کشور OECD مورد سنجش قرار می دهد و نتایج آن را به صورت سالانه منتشر می کند. ITCI برای بررسی سیستم مالیاتی کشور ها بیش از 40 متغیر را در پنج دسته مالیات شرکت ها، مالیات های فردی، مالیات بر مصرف، مالیات بر دارایی، و قوانین مالیاتی بین المللی در نظر می گیرد. 

با توجه به آخرین آمار منتشر شده از این بنیاد در سال 2021، سیستم مالیاتی ترکیه در رتبه هفدهم OECD قرار دارد؛ به این معنی که کشور ترکیه از نظر فراهم کردن بهترین محیط مالیاتی برای سرمایه‌گذاری و همچنین کیفیت سیستم مالیاتی از نظر تأمین رفاه برای کارگران و سایر مشاغل، در بین 36 کشور طراز اول مالی در دنیا، رتبه 17را به خود اختصاص داده است که رتبه بسیار مناسبی برای سرمایه گذاران خارجی به حساب می آید. بسیاری از فعالان عرصه اقتصادی تسهیل قوانین مربوط به نرخ مالیات بر دارایی ترکیه را به عنوان یکی از عوامل جذب سرمایه گذاران املاک و مستغلات طی سال های اخیر در نظر می گیرند. به همین دلیل خرید ملک در ترکیه به یکی از پرطرفدارین روش های اخذ شهروندی ترکیه تبدیل شده زیرا شما با خرید ملک به ارزش حداقل 250 هزار دلار میتوانید شهروندی ترکیه را کسب کنید برای اطلاعات بیشتر میتوانید با کارشناسان ما در زمینه خرید ملک تماس حاصل فرمایید.

درآمد مالیاتی کشور ترکیه از چه منابعی تأمین می شود؟

علاوه بر شاخص رقابت ‌پذیری مالیاتی بین‌ المللی بنیاد مالیات (ITCI)، از طریق بررسی منابع درآمد مالیاتی کشور ترکیه و مقایسه آن با سایر کشور ها نیز می توان دریافت که آیا مالیات در ترکیه زیاد است یا خیر. معمولاً کشورها درآمد مالیاتی را از طریق ترکیبی از مالیات بر درآمد افراد، مالیات بر درآمد شرکت ها، مالیات بر بیمه اجتماعی، مالیات بر کالاها و خدمات و مالیات بر دارایی تأمین می کنند. ترکیبی از سیاست های مالیاتی می تواند بر میزان تحریف یا خنثی بودن یک سیستم مالیاتی تأثیر بگذارد؛ با این حال، میزان تکیه یک کشور به هر یک از این مالیات ها می تواند به طور قابل توجهی متفاوت باشد. منابع درآمد سیستم مالیاتی کشور ترکیه و مقایسه آن با سایر کشور هایOECD  را در تصویر زیر ملاحظه می نمایید.

همانطور که در تصویر بالا ملاحظه می فرمایید مالیات های فردی ترکیه به نسبت کشور های جهان به طور قابل توجهی کمتر است (تقریباً نصف میانگین جهانی؛ 13% در برابر 24%) و مالیات شرکت ها در ترکیه نیز به میزان 0.5% پایین تر از میانگین جهانی است (8.7% در برابر 9.2%). نکته جذاب برای سرمایه گذاران املاک و مستغلات اینجاست که مالیات بر دارایی ها در ترکیه معادل 1.2% کمتر از میانگین جهانی است (4.4% در برابر 5.6%) به همین  دلیل خرید ملک در ترکیه یک سرمایه گذاری عالی تلقی میشود چرا که شما با خرید ملک با ارزش حداقل 250 هزار دلار میتوایند شهروندی ترکیه را دریافت کنید املاک پوریا با داشتن سال ها تجربه در زمینه خرید و فروش ملک در کنار شما خواهد بود تا بتوانید خانه مد نظر خود را با خیالی آسوده تهیه کنید.

از مقایسه ارقام نمودار بالا می توان اینگونه نتیجه گرفت که منظور جذب سرمایه گذاران خارجی و همچنین رفاه حال شهروندان بخش عمده درآمد مالیاتی کشور ترکیه از طریق مالیات بر مصرف تأمین می شود. 

بررسی مالیات شرکت ها در ترکیه

مالیات بر درآمد شرکت ها در ترکیه مالیاتی است که به سود شرکت ها تعلق می گیرد. همه کشورهای OECD برای سود شرکت ها مالیات وضع می کنند، اما نرخ ها و مبانی آن از کشوری به کشور دیگر متفاوت است. با توجه به این که کشور ترکیه در حال تجربه سطح جدیدی از توسعه است، لذا با نرخ های مالیات شرکتی پایین تر و کمک هزینه های سرمایه سخاوتمندانه تر از فعالان اقتصادی و صنعتی حمایت می کند.

با بررسی نمودار بالا مشخص می شود که نرخ مالیات بر درآمد شرکت ها در ترکیه از سال 2005 به بعد (هم زمان با آغاز اجرای سیاست های حمایت از سرمایه گذاران تجاری) به شدت کاهش داشته و از آن به بعد روند نسبتاً ثابتی را طی کرده است. همچنین مالیات شرکت های ترکیه از میانگین جهانی پایین تر می باشد.

سیستم مالیاتی ترکیه حداکثر مالیات بر درآمد شرکت ها در ترکیه را در سال 2021 معادل 20% و میزان متوسط کمک هزینه سرمایه را برابر 66.3% در نظر گرفته است. این سیاست ها به منظور جلب سرمایه گذاران خارجی و رشد زیربنای اقتصادی این کشور انجام می شود.

مالیات بر درآمد افراد در ترکیه چگونه محاسبه می شود؟

مالیات های فردی یکی از رایج ترین ابزارهای افزایش درآمد برای تأمین نیاز های مالی دولت در بین کشور های OECD است. مالیات بر درآمد افراد در ترکیه، برای تأمین مالی عملیات عمومی دولت از درآمد یک فرد یا خانواده اخذ می شود. این مالیات ها معمولاً تصاعدی هستند، به این معنی که نرخ مالیات بر درآمد یک فرد با کسب درآمد بیشتر افزایش می یابد.

در کشور ترکیه علاوه بر درآمد های عمومی افراد، حقوق و دستمزد آن ها نیز مشمول مالیات می شود. مالیات حقوق و دستمزد افراد در ترکیه معمولاً با نرخ ثابت و روی مبلغ دریافتی افرادی که در استخدام یک سازمان، شرکت و بنگاه اقتصاد هستند اعمال می شود. 

مالیات های فردی ترکیه از میانگین جهانی به طرز چشمگیری پایین تر است و درآمد های حاصل از این مالیات ها معمولاً به طور خاص به برنامه های بیمه اجتماعی مانند بیمه بیکاری، برنامه های بازنشستگی دولتی و بیمه سلامت اختصاص می یابد. به همین دلیل است که فعالان اقتصادی، سیستم مالیات ترکیه را نمونه مناسبی برای تأمین رفاه افراد کارگر و سایر مشاغل می دانند.

 

مالیات بر درآمد افراد در ترکیه شامل درآمد تجارت یا کسب و کار از یک مقر دائم، حقوق و دستمزد برای کار انجام شده در ترکیه (بدون توجه به اینکه کجا پرداخت شده یا به ترکیه پرداخت شده است یا نه)، درآمد اجاره از اموال غیرمنقول در ترکیه، بهره حاصل از ترکیه و درآمد حاصل از فروش اختراعات، حق چاپ و دارایی های نامشهود مشابه است و نرخ مالیات بر درآمد شخصی نیز از 15٪ تا 40٪ متغیر است.

مالیات بر مصرف در ترکیه شامل چه مواردی می شود؟

مالیات بر مصرف در ترکیه از کالاها و خدمات دریافت می شود و می تواند اشکال مختلفی داشته باشد. در OECD و بیشتر کشورهای جهان از جمله ترکیه، مالیات بر ارزش افزوده (VAT) رایج ترین نوع مالیات بر مصرف است. اکثر مالیات ‌های مصرف یا بر نهاده ‌های تجاری واسطه مالیات نمی‌دهند یا اعتباری برای مالیات‌ هایی که قبلاً بر نهاده ‌ها پرداخت شده است، فراهم می‌کنند، که از مشکل هرم مالیاتی جلوگیری می‌کند. بدین ترتیب مالیات بر ارزش افزوده ترکیه تنها یک بار در فرایند تولید کالا یا خدمات مشمول مالیات می شود و بخش عمده درآمد های مالیاتی این کشور از طریق مالیات بر مصرف در ترکیه تأمین می گردد.

سیستم مالیاتی کشور ترکیه برخی از کالا ها و خدمات را از لیست مالیات ارزش افزوده خارج کرده است یا از آن ها با نرخ کاهش یافته مالیات می گیرد تا در چرخه صنایع اختلالی ایجاد نشود و از این جهت نیز به نفع سرمایه گذاران عمل نموده است. از سوی دیگر مالیات ارزش افزوده کشور ترکیه در سایر موارد نظیر نوشیدنی های الکلی، فراورده های تنباکو و سوخت اتومبیل بالاتر از استاندارد OECD تعریف شده است تا توازن برقرار شود.

مالیات بر املاک در ترکیه چگونه محاسبه می شود؟

مالیات بر املاک در ترکیه روی دارایی های یک فرد یا یک شرکت حقوقی اعمال می شود. به عنوان مثال، مالیات بر دارایی و ارث به ترتیب پس از فوت یک فرد و انتقال دارایی او به وارث است. از سوی دیگر، مالیات بر اموال غیرمنقول در فواصل زمانی معینی (اغلب سالانه) به نسبت ارزش اموال مشمول مالیات مانند زمین و خانه قابل پرداخت است. در مقاله مالیات بر املاک در ترکیه به طور کامل به شما توضیح دادیم.

به طور کلی کشور ترکیه شرایط را برای سرمایه گذاران راحت کرده است همچنین شما میتوانید با خرید ملک حداقل به ارزش 250 هزار دلار شهروندی ترکیه را اخذ نمایید به علاوه میتوانید با کارشناسان ما در املاک پوریا تماس حاصل فرمایید تا شما را راهنمایی کنند

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه