۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای
استوپاژ یا مالیات بر اجاره

استوپاژ یا مالیات بر اجاره چیست؟نحوه محاسبه آن

معرفی استوپاژ یا مالیات بر اجاره

قبل از معرفی استوپاژ و یا مالیات بر اجاره باید بدانید، بدون ­شک هر فردی برای راه ­اندازی یک شرکت در کشور ترکیه، موظف به اجرای تمام قوانین کشور درخصوص ثبت آن می­باشد. در­واقع هر­گونه کسب­ و­کاری با هر هدفی، مستلزم رعایت برخی نکات از جمله اعلام و ثبت رسمی در قسمت دولتی آن کشور می­باشد. 

دراین میان یکی از موضوعاتی که در ارتباط با ثبت شرکت باید به آن توجه کرد، موضوع مالیات ­ها می­باشند. سوالی که در این­جا مطرح می­شود این است که مالیات بر اجاره چیست؟ در این مقاله به این موضاعات خواهیم پرداخت.

 

استوپاژ یا مالیات بر اجاره چیست؟

استوپاژ یا مالیات بر اجاره چیست؟

همان­طور ک در قسمت بالا اشاره کردیم، یکی از موضاعاتی که در مواقع ثبت شرکت باید به آن توجه کنیم، استوپاژ یا همان مالیات بر اجاره است. در توضیح استوپاژ می­توان این­گونه شروع کرد که نوعی مالیات به­ حساب می ­آید که از میزان هزینه اجاره دفتر یا مغازه­ای که در آن­جا مشغول به فعالیت تجاری هستید، پرداخت می­شود. در­واقع می­توان این­گونه گفت که در کشور ترکیه، مالیات به دو بخش تقسیم می­شود:

  1. مالیاتی که مربوط به قسمت سود و زیان شرکت می­باشد.
  2. مالیاتی که از طریق منبع اصلی دریافت می­شود.

اگر بخواهیم توضیح دقیق و کاملی نسبت به این سوال که مالیات بر اجاره چیست بدهیم می­توانیم بگوییم که نوعی مالیات می­باشد که از میزان هزینه متعلق به اجاره دفتر یا دفاتری که در آن فعالیت انجام می­شود، پرداخت میگردد. تنها تفاوتی که در ایران و ترکیه می­باشد نسبت به موضوع مالیات، این است که در ایران مالک موظف به پرداخت مالیات بر ملک می­باشد اما در ترکیه پرداخت مالیات برعهده صاحب کسب ­وکار می­باشد.

محاسبه استوپاژ چگونه است؟

یکی از راه­ های کسب در­آمد دولت، مالیات می­باشد. و همانطور که می­دانید، مالیات ­ها در اقتصاد کشور از اهمیت به­ سزایی برخوردار هستند. در­واقع اینطوری می­شود گفت که دولت با گرفتن مالیات از عموم مردم در­آمد کسب کرده و با توجه با کسب در­آمد به ­فعالیت ­های گوناگونی نظیر فعالیت اقتصادی و خدمات عمومی می­پردازد. اما موضوع اصلی این است که استوپاژ یا مالیات بر اجاره چیست؟

ممکن است تا به­ حال برای یک­­بار هم که شده عنوان استوپاژ یا مالیات بر در­آمد و اجاره را شنیده باشید ولی آگاهی چندانی نسبت به این موضوع نداشته باشید. برای همین ما دراین قسمت می­خواهیم درارتباط با  مالیات ­بر در­آمد و اجاره، انواع آن و نوع محسابه آن بپردازیم.

مالیات ­ها درموارد زیر تقسیم می­شوند:

  1. مالیات بر در­آمد املاک
  2. مالیات بر در­آمد اجاره
  3. مالیات بر در­آمد حقوق
  4. مالیات بر در­آمد اشخاص خصوصی و…

 چگونه می­توان مالیات بر اجاره را محاسبه کرد؟

سازمانی که وظیفه محاسبه این نوع مالیات را برعهده دارد، سازمان اداره امور مالیاتی می­باشد که از دو طریق متفاوت این محاسبه را انجام می­دهد:

  1. در روش اول براساس نوع اجاره­نامه عادی و رسمی توسط مالکان محاسبه می­شود
  2. در روش دوم، در­صورت عدم قرارداد، 80درصد مالیات براجاره از طریق جدول گرفته می­شود و درصورت کوتاهی مالک ملک، سازمان مالیاتی موظف است براساس نرخ قانونی از اجاره بهایی که گرفته مالیات را دریافت کند.

 نتیجه ­گیری

در ابتدا موضوع استوپاژ را بیان کردیم و سوالی بر مبنای استوپاژ یا مالیات بر اجاره چیست طرح کردیم و توضیحی کامل در خصوص چیستی آن، انواع آن و حتی نحوه محاسبه آن پرداختیم.  املاک پوریا یا سالها تجربه در زمینه خرید ملک در استانبول در کنار شما خواهد بود تا اگر قصد مهاجرت به ترکیه و خرید ملک در استانبول را دارید  با کارشناسان ما در این زمینه تماس حاصل فرمایید تا شما را به بهترین نحوه راهنمایی کنند

۱
۲
۳
۴
۵
میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۱ رای

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه