• خانه
 • بلاگ
چالیشما ایزین یا اجازه کار در ترکیه چیست؟بررسی قوانین

چالیشما ایزین یا اجازه کار در ترکیه چیست؟ | بررسی قوانین

ترکیه یکی از کشورهایی است که افراد زیادی برای گردشگری و دیدن مکان‌های زیبا به آن‌جا سفر می‌کنند. برخی از افراد قصد دارند که در این کشور زندگی کنند و حتی اقامت بگیرند چنانچه قصد خرید ملک در استانبول را دارید می توانید همین الان با کارشناسان ما تماس گرفته و مشاوره رایگان دریافت کنید.

از جمله بهترین مزیت های سکونت در ترکیه، چالیشما ایزین یا اجازه کار است که این کشور دارد که با طی‌کردن مسیر درست آن می‌توانید این اجازه را دریافت کنید. معمولا افرادی که در این کشور دانشجو هستند به دنبال گرفتن این اجازه‌اند که برای گذراندن زندگی خود شرایط بهتری داشته باشند.

چالیشما ایزین یا اجازه کار در ترکیه چیست؟چالیشما ایزین یا اجازه کار در ترکیه چیست؟

کشور ترکیه یکی از کشورهایی است که در بین 20 قطب اقتصادی برتر دنیا قرار دارد. شاید این‌که در این کشور مشغول به کار شوید، برای‌تان دست‌آورد بزرگی باشد. دیده می‌شود که در این کشور روزانه میزان بیکاری درحال کاهش است، اما برای این‌که کار کنید نیاز به یک مجوز دارید. اصطلاح چالیشما در ترکیه به معنی کار و ایزین به معنی اجازه است. زمانی که شما برای دریافت کارت چالیشما ایزین در ترکیه اقدام می‌کنید، با داشتن آن می‌توانید هر شغلی که بخواهید را داشته باشید.

کارکردن بدون داشتن این اجازه در بسیاری از موارد عواقبی برای‌تان خواهد داشت که بدترین نوع آن ریپورت‌شدن از این کشور است. برای این‌که این کارت اجازه کار را دریافت کنید مهم‌ترین نکته این است که به زبان ترکی مسلط باشید تا بتوانید با افراد دیگر ارتباط برقرار کنید. برای گرفتن این اجازه لازم است که کارت توریستی داشته و از همین راه می‌توانید برای گرفتن اقامت هم اقدام کنید. نوع اقامت توریستی و اقامت کاری با یکدیگر متفاوت بوده که هرکدام دارای مزایا و ویژگی‌هایی هستند.

درباره انواع روش های دریافت پاسپورت ترکیه بیشتر بدانید

 گرفتن کارت چالیشما ایزین در ترکیه باید کاملا قانونی انجام شود و اگر بخواهید آن را غیرقانونی به‌دست آورید ممکن است مجبور به پرداخت جریمه هنگفتی شوید. داشتن اجازه کار در این کشور باعث می‌شود که با کارکردن درآمد خوبی نصیب‌تان شود و برای تفریح و خرید می‌توانید از این پول استفاده کنید. اولین مرحله برای کارکردن این است که اجازه قانونی داشته باشید. مراحل بعدی آن که گرفتن شغل مناسب و… است به‌راحتی انجام می‌شود.

شما می‌توانید در ایران بوده و برای دریافت اجازه کار در ترکیه اقدام کنید. این کار به این شکل است که باید کارفرمایی ایرانی در ترکیه داشته باشید که کارهای شما را انجام دهد. بسیاری از شرکت‌ها در ترکیه برای افراد ایرانی است که در این کشور سرمایه‌گذاری کرده‌اند.

انواع اجازه کار در ترکیه

این‌که بخواهید در این کشور شغلی داشته باشید و کاری انجام دهید نیاز به داشتن اجازه کار در ترکیه دارید. برای گرفتن این اجازه و کارت مختص به آن می‌توانید از دو راه اقدام کنید. یکی از راه‌ها این است که خودتان کارآفرین باشید و شرکتی را تاسیس کنید که کارفرمایی آن برای خودتان باشد و افرادی زیردست‌تان کار کنند. دیگر روش این است که بتوانید در یکی از شرکت‌های ترکیه‌ای شروع به کار کنید و از این راه درآمد کسب کنید.

کاری که می‌خواهید در یک شرکت ترکی انجام دهید باید قانونی باشد و از این راه می‌توانید برای دریافت کارت چالیشما ایزین خود اقدام کنید. یکی از ویژگی‌های کار در این شرکت‌ها به‌عنوان کارمند این است که شما بیمه هم می‌شوید. داشتن این بیمه به این شکل است که کارفرمای‌تان تمامی هزینه بیمه را خودش پرداخت می‌کند. برای کار به‌عنوان کارمند در این کشور می‌توانید از راه‌های دیگری به‌جز کار برای شرکت‌های ترکی هم اقدام کنید و کارت اجازه کار در ترکیه را دریافت کنید.  

گشتن و یافتن کارفرمای ایرانی و کار در شرکت آن فرد، گشتن در سایت‌های مختلف کاریابی و انواع شبکه‌های اجتماعی از کارهایی است که می‌توانید برای داشتن شغل کارمندی انجام دهید. زمانی که برای کار در این شرکت‌ها قبول شدید برای‌تان یک دعوت‌نامه فرستاده می‌شود که باید این دعوت‌نامه را به سفارت ترکیه در ایران بفرستید. این سفارت یا کنسول‌گری در تهران قرار دارد. روش دیگری که می‌توانید برای دریافت چالیشما ایزین اقدام کنید این است که در ترکیه شرکتی تاسیس کنید.

این روش برای دریافت اجازه کار، نیاز به شرایطی دارد که از روش قبلی سخت‌تر است. برای این که در این کشور شرکتی تاسیس کنید نیاز دارید که سرمایه زیادی را برای این کار بگذارید. حداقل هزینه‌ای که باید برای این کار داشته باشید، 500 هزار دلار است.

اجازه کار در ترکیه در زمان دانشجوییاجازه کار در ترکیه در زمان دانشجویی

برخی از افرادی که در ترکیه دانشجو هستند، می‌خواهند که هزینه‌های دانشجویی خود را با کارکردن پرداخت کنند. اگر شما هم جزو این افراد هستید لازم است که چالیشما ایزین در ترکیه را داشته باشید. برای دریافت این اجازه لازم است که میزان تحصیلات دانشجویی‌تان کارشناسی ارشد و یا دکتری باشد. زمانی که در یکی از دانشگاه‌های ترکیه درحال تحصیل هستید می‌توانید اقدام به دریافت این اجازه کنید. برخی از افراد، در این زمان در رستوران‌ها کار می‌کنند.

باید گفت این کارها هم غیرقانونی بوده و برای انجام هرگونه کاری باید کارت اجازه کار یا همان چالیشما ایزین را داشته باشید. همان‌طور که گفته شد، دانشجویانی که در مقاطع تحصیلی بالا هستند می‌توانند برای اجازه کار از این روش اقدام کنند. دانشجویان در مقاطع تحصیلی کاردانی و کارشناسی اجازه دریافت اجازه کار در ترکیه را ندارند و نمی‌توانند از این روش برای گرفتن اجازه کار اقدام کنند و باید با روش‌های دیگر پیش روند.

اگر دانشجو باشید و بخواهید در این کشور کاری انجام دهید و شغل خاصی داشته باشید، می‌توانید به راحتی اقدام کرده و از ویژگی دانشجو بودن‌تان استفاده کنید و چالیشما ایزین در ترکیه را بگیرید. نکته مهمی که وجود دارد این است که باید کاری را انتخاب کنید که برای تحصیل‌تان در دانشگاه مشکلی ایجاد نکند. معمولا بسیاری از کارها در ترکیه وجود دارند که پاره وقت بوده و شرایط زمانی کوتاهی برای آن درنظر گرفته شده است.

دانشجویانی که در این کشور اقامت دانشجویی دارند و با استفاده از آن است که مشغول به کار هستند، با گرفتن اجازه کار یا اجازه کار در ترکیه، مجوز اقامت آن‌ها حذف نشده و همچنان حقوقی که دریافت می‌کردند را خواهند گرفت. دانشجویانی که در دوره کارشناسی با بورسیه وارد دانشگاه‌های این کشور شده‌اند و تحصیل می‌کنند، پس از فارق‌التحصیلی هم نمی‌توانند چالیشما ایزین بگیرند.

مزایا اجازه کار در ترکیه

داشتن چالیشما ایزین در ترکیه دارای مزایایی است که می‌توانید به راحتی برخی از کارها را انجام دهید. از مهم‌ترین و بهترین مزایایی که چالیشما ایزین در این کشور دارد این است که می‌توانید برای گرفتن اقامت موقت خود اقدام کنید. با داشتن اقامت این کشور و سپس گرفتن پاسپورت این اجازه را خواهید داشت که بدون ویزا به 111 کشور دنیا سفر کنید. معمولا قصد اغلب افراد از داشتن چالیشما ایزین همین ویژگی و مزیت آن است. البته شما میتوانید با خرید ملک در استانبول هم پاسپورت این کشور را دریافت کنید برای اطلاعات بیشتر میتوانید با کارشناسان ما در املاک پوریا تماس حاصل فرمایید.

گرفتن اقامت موقت ترکیه یکی از مزیت‌های اصلی داشتن اجازه کار است که شما می‌توانید در کنار داشتن درآمد خوب، این مورد را هم پس از طی زمانی، به‌دست بیاورید. دریافت اقامت ترکیه به این شکل است که باید هرساله اجازه کار خود را تمدید کنید و پس از 5 سال می‌توانید اقامت ترکیه را بگیرید. مزیت دیگری که این اجازه کار در کشور ترکیه دارد این است که می‌توانید بیمه بگیرید. دریافت بیمه حتی تا زمانی که بازنشست شوید هم ممکن است. حق بیمه را فردی که کارفرمای شماست پرداخت می‌کند.

نقش بیمه در اجازه کار 

از مزیت‌های اجاره کار در ترکیه برای دریافت بیمه این است که این بیمه از حقوق شما کسر نمی‌شود. این بیمه‌ای که دریافت می‌کنید برای یکی از معتبرترین شرکت‌های بیمه در ترکیه به نام SSK است. داشتن اجازه کار در ترکیه مزایای دیگری هم دارد که برخی از آن‌ها را نام می‌بریم.

 • داشتن درآمد بالا در هر کاری نسبت به مشاغل داخل ایران
 • داشتن بیمه در زمان بازنشستگی
 • گرفتن پاسپورت دوم و بهره‌بردن از مزایای آن
 • با بالارفتن تجربه، تحصیل و سطح توانایی‌تان، میزان درآمدتان بیشتر خواهد شد.
 • بعد از داشتن چند سال چالیشما ایزین در این کشور، توانایی این را دارید که اعضای خانواده خود را به ترکیه بیاورید.

اخذ اقامت ترکیه با اجازه کار چگونه است؟اخذ اقامت ترکیه با اجازه کار چگونه است؟

همان‌طور که گفتـه شد با داشتـن چالیشما ایزین در ترکیه می‌توانید در این کشور اقامت هم بگیرید. این اقامت بستگی به این دارد که آیا هرساله اجازه کار خود را تمدید می‌کنید یا خیر. با تمدیدکردن هرساله اجازه کار در ترکیه خود می‌توانید پس از سپری‌شدن مدت زمان 5 سال در این کشور اقامت بگیرید. اقامتی که خواهید داشت از نوع اقامت کاری است. با داشتن این اقامت کاری توانایی این را دارید که پاسپورت این کشور را دریافت کنید. برای انجام این کارها لازم است که اقدام کنید که به‌راحتی انجام نمی‌شوند. یکی دیگر از روش های اخذ اقامت ترکیه خرید خانه در ترکیه میباشد که برای اطلاعات بیشتر میتوانید با کارشناسان ما در املاک پوریا تماس بگیرد و مشاوره رایگان دریافت کنید.

در بخش‌های قبلی چگونگی گرفتـن اجازه کار در ترکیه را گفتیم و توضیح دادیم که می‌تـوان به دو صورت اقدام کرد. پس از گرفتـن چالیشما ایزین، کافیست که کار خود را به‌صورت مداوم انجام دهید و برای تمدید این کارت اجازه کار، کوتاهی و سهل‌انگاری نکنید. برای این‌که کارت چالیشما ایزین خود را تمدید کنید نیاز به شرایط ویژه‌ای دارید و باید مدارکی را ارائه دهید.

 • اگر کارمند شرکتی هستید، برای تمدید اجازه کار در ترکیه، این شرکت باید فعال و پرکار باشد.
 • برای این‌که اجازه کار خود را تمدید کنید، حداقل میزانی که باید بیمه بپردازید به اندازه 5 شهروند ترکیه است.
 • شرکتی که در آن مشغول به کار هستید، باید دارای سودآوری زیادی باشد.
 • بهترین زمان برای تمدید اجازه کار حداقل 60 روز پیش از پایان مهلت است.

"</aچه مدارکی لازم است؟

برای این‌که بتوانید چالیشما ایزین و یا همان اجازه کار در ترکیه داشته باشید نیاز به مدارک دارید که کارتان زودتر و بهتر پیش رود. برای دریافت اجازه کار در ترکیه باید صبر کنید تا مراحل کاری آن انجام شود و معمولا تا 3 ماه هم طول می‌کشد که این مجوز برای‌تان صادر شود. برخی از افراد برای چالیشما ایزین به افراد خارجی، از راه غیرقانونی استفاده کـرده و از آن‌ها کلاه‌برداری می‌کنند. برای دریافت چالیشما ایزین در ترکیه باید دقت زیادی بکنید تا کار را اصولی انجام دهید.

برای دریافت کارت اجازه کار در ترکیه باید مدارکی را به همراه داشته باشید. شرایط ثبت درخواست‌تان درصورتی انجام می‌شود که مدارکی که ارائه می‌دهید کامل باشد. در ادامه مدارک مورد نیاز برای این کار را نام می‌بریم.

چک لیست مدارک

 • داشتن مدارکی که برای درخواست ویزای کاری لازم است
 • کد مالیاتی
 • داشتن اقامت توریستی به مدت حداقل 6 ماه
 • بیمه درمانی که معتبر باشد
 • یک قطعه عکس
 • داشتن پاسپورت
 • یک نسخه کپی از قرارداد شرکتی که با آن همکاری می‌کنید
 • مدرک تحصیلی معتبر
 • زمانی که کارفرما برای شما دعوت‌نامه فرستاد باید برای گرفتـن اجازه کار، آن را هم به همراه خود داشتـه باشید.

تمامی مدارکی که باید برای گرفتـن چالیشما ایزین در ترکیه داشته باشید موارد بالا است که با نداشتـن هر کدام از آن‌ها، مدارک‌تان ناقص بـوده و باید آن را کامل کنید. یکی از مواردی که برای ارائه مدارک اهمیت دارد نوع عکسی است که انتخاب می‌کنید. عکسی که ارائه می‌دهید نباید برای بیشتر از 6 ماه پیش باشد. فرمت عکس انتخابی باید بالا باشد و آن را به‌صورت الکترونیکی ارائه دهید.

از مدارکی که برای تمدید چالیشما ایزین نیاز است می‌توان به کارت اجازه کاری که دارید، اطلاعات کافی درمورد کارفرمای‌تان، ویزای اقامت‌تان در این کشور و کپی گذرنامه اشاره کرد.

میدان تکسیم درر استانبول کجاست؟درنهایت

اگر کارت چالیشما ایزین داشته باشید، ممکن است دیگر نیازی به کارت اقامت در ترکیه نداشته باشید و همان اجازه کار برای‌تان کافی باشد. با طی‌کردن برخی مراحل می‌توانید چالیشما ایزین در ترکیه را دریافت کنید. برای گرفتـن اجازه کار در ترکیه نمی‌توانید به تنهایی اقدام کنید و نیاز است که فردی به‌عنوان کارفرمای شما شناختـه شود. با داشتن اجازه کار می‌توانید شغل مناسب خود را انتخاب کرده و در آن حرفه‌ای شوید.

برای خرید ملک در استانبول میتوانید با کارشناسان ما در املاک پوریا تماس حاصل فرمایید.

تلفن‌های تماس : 905387320322+

سوالات متداول

آیا از طریق کار میتوان اقامت ترکیه را گرفت؟

بله با رعایت قوانین ترکیه می‌شود

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه