• خانه
  • بلاگ
نکات مهم درباره مالیات املاک در ترکیه | عواقب فرار مالیاتی

نکات مهم درباره مالیات املاک در ترکیه | عواقب فرار مالیاتی

همان طور که می دانید. اجاره یا خرید و فروش املاک در همه جای دنیا هزینه‌های جانبی به همراه خود دارد. از این هزینه ها می توان به عوارض و مالیات دستگاه های دولتی تا کمیسیون مشاوران املاک اشاره کرد. این هزینه ها می تواند در کشور های گوناگون با قوانین مختلف فرق هایی داشته باشد.لازم است که از این قوانین در کشور ها اطلاع داشته باشیم. در این مقاله قصد داریم شما را با مالیات ملک در ترکیه آشنا کنیم. و درباره جزئیات آن با هم صحبت کنیم.

با انواع مالیات در ترکیه آشنا شوید

چه کسانی در ترکیه باید مالیات دهند؟

طبق قوانین کشور ترکیه دو گروه از افراد باید به دولت این کشور مالیات بدهند که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم.

افراد دارای اقامت ترکیه

طبق قوانین حاکم در ترکیه اولین گروهی که باید مالیات پرداخت کنند. شهروندان و یا افراد خارجی دارای اقامت این کشور هستند. این قانون به گونه ای است که افرادی که حتی ۶ ماه در ترکیه هستند. باید مالیات دهند. البته این مالیات بسته به شغل، وضعیت درآمد و دارایی هر فرد و میزان املاک آن می‌باشد.

افراد شاغل در ترکیه بدون اقامت

منظور از افراد شاغل در ترکیه بیشتر تاجرانی هستند  که بخشی از تجارت خود را در این کشور انجام می دهد. این افراد  باید قسمتی از درآمد خود که در ترکیه به دست می آورند را به عنوان مالیات به دولت بدهند. لازم به ذکر است که اگر این افراد ملکی نداشته باشد. و یا اجاره نکند مشمول مالیات بر املاک نمی شود.

انواع مالیات خرید ملک در ترکیه

اگر شما یکی از متقاضیان خرید ملک در استانبول هستید، باید با انواع مالیات‌ها، هزینه‌های اداری املاک و قانون های مالیات خرید ملک در ترکیه  آشنایی داشته باشید. املاک در حالت کلی جز دارایی های غیر منقول محسوب می شود. به همین علت قوانین مالیاتی در رابطه با ملک به حالت غیرمنقول رفتار می شود. پس این نوع از مالیات رابطه مستقیمی با اقامت و شهروندی دارد. املاک پوریا با سالها تجربه در زمینه خرید و فروش ملک و با داشتن اشراف کافی به قوانین کشور ترکیه در کنار شما خواهد بود تا بتوانید با اطمینان کافی ملک مورد نظر خود را تهیه کنید.

درباره تفاوت اقامت و شهروندی در ترکیه بیشتر بدانید

مالیاتی به نام حق تمبر

در بسیاری از کشور ها مانند ایران و ترکیه هنگامی که به دفاتر رسمی برای انجام کارهای اداری تغییر مالکیت رجوع می کنید.  باید مبلغی را به عنوان حق تمبر پرداخت کنید. این نوع مالیات  نرخ 4.4 از ارزش کل سند معامله شده، میباشد. طبق قانون دو طرف معامله، باید حق تمبر را کسانی که سند را امضاء کرده اند پرداخت کنند.

میدان تکسیم درر استانبول کجاست؟مالیات ارزش افزوده در فروش

 یکی از فاکتور های مالیات فروش خانه در ترکیه ارزش افزوده است. هنگامی که تصمیم به فروش خانه یا ملکی را در ترکیه دارید باید مبلغی را به عنوان ارزش افزوده به شهرداری بپردازید. در تعریف ارزش افزوده خیلی مختصر و ساده اشاره به فرق نرخ انتهایی فروش و خرید دارد. نرخ ارزش افزوده به طورمعمول در قیمت نهایی ملک حساب می شود. به این ترتیب شما مبلغی را جدا پرداخت نمی کنید و لازم است بدانید که طول مدتی که مالیات بر ارزش افزوده اعمال می‌شود 5 سال تمام است. بر همین اساس اگر در 5 سال اول خریدِ ملک اقدام به فروش آن کنید، باید بخشی از میزان تفاوت نرخ خرید و فروش‌تان را به عنوان سود حاصل از تجارت بپردازید.

مالیات ملک در ترکیه را باید بررسی کنیممالیات سالانه‌ خانه در ترکیه

 طبق قوانین کشور ترکیه افراد صاحب خانه  باید سالانه  مبلغی را به عنوان مالیات به دولت این کشور بدهند. این نوع از مالیات در همه کشورها به صورت های مختلف از صاحب ملک ها گرفته می شود. به عنوان نمونه در ایران عوارض سالیانه‌ی شهرداری را می‌توان در این گروه دسته‌بندی کرد. مالیات سالیانه معمولا بین 0.6٪  تا 1٪  از ارزش مالی ملک می‌باشد.

درباره خرید آپارتمان در استانبول بیشتر بدانید

مالیات ناشی از درآمد های حاصل از املاک

 بسیاری از افراد املاک خود را برای به دست آوردن سود خرید و فروش و یا اجاره می دهند. این نوع از مالیات بخشی ازسود حاصل از فروش یا اجاره‌ی ملک است.  پرداخت مالیات بر درآمد حاصل از دارایی یا اموال غیر منقول شامل تمامی افرادی که اقامت ترکیه را دارند می‌باشد. نرخ این مالیات بین 15٪ تا 30٪ از ارزش ملک محاسبه می‌شود.

برای خرید ملک در استانبول میتوانید با کارشناسان ما در املاک پوریا تماس حاصل فرمایید.

تلفن‌های تماس : 905387320322+

چگونگی پرداخت مالیات ملک در ترکیه

پرداخت مالیات در ترکیه مانند اغلب کشور ها به صورت سالیانه و به دولت پرداخت می شود. برای واریز مبلغ مالیاتی می توان به دو طریق اقدام کرد. در ادامه به بررسی روش های پرداخت مالیات ملک در ترکیه می پردازیم.

پرداخت وجه در دو مرحله: در این شیوه  مبلغ مالیات به دو بخش تقسیم می‌شود. صاحب ملک می‌تواند اولین بخش را در فاصله‌ی 1 مارس تا 31 می‌ به دولت بپردازد. بخش دوم نیز باید تا پایان ماه نوامبر به حساب دولت واریز شود.

پرداخت یک‌جا در صورت خواست مالکان می‌تواند، مبلغ مالیات سالانه‌ی خود را به طور کامل در فاصله‌ی 1 مارس تا 31 می‌ بپردازند.

مالیات ملک در ترکیه چیست؟عواقب فرار مالیاتی در ترکیه

فرار مالیاتی یا عدم پرداخت مالیات در زمان مقرر از آن گونه مواردی است که در صورت سهل انگاری می‌تواند عواقب شدیدی را به دنبال خود داشته باشد. اگر صاحب ملک مبلغ مالیات خود را در موعد تعیین شده نپردازد دولت ترکیه در اولین اقدام او را با نرخ 4.1 درصد جریمه می کند. اگر باز هم فرد از دادن مالیات خودداری کرد  سالانه بر مبلغ جریمه‌ اضافه خواهد شد در این صورت این عمل چندین بار تکرار شود.  دولت ترکیه می‌تواند فرد خاطی را به دادگاه بکشاند در این شرایط مبلغ جریمه‌ها بالاتر می رود و حتی امکان دارد فرد مورد نظر به زندان بیفتد و یا ملک به صورت کامل مصادره شود.

و اما در آخر

 در این جا شما با قوانین  مالیات ملک در ترکیه آشنا شدید. بسیاری از متقاضیان خرید ملک در ترکیه به دلیل آشنا نبودن به قوانین و راه و رسم تجارت در ترکیه از مشاوران خبره در این زمینه کمک می‌گیرند. املاک پوریا با دارا بودن کادر مجرب در زمینه خرید و فروش ملک در کنار شما خواهد بود تا بتوانید این مسیر را با خیالی آسـوده طی کنید؛ همچنین میتوانید با کارشناسان ما تماس گرفتـه تا شما را به طور کامل راهنمایی کنند

برای خرید ملک در استانبول میتوانید با کارشناسان ما در املاک پوریا تماس حاصل فرمایید.

تلفن‌های تماس :905387320322+

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه