• خانه
 • بلاگ
تفاوت قسمت آسیایی و اروپایی استانبول

تفاوت قسمت آسیایی و اروپایی استانبول

استانبول یا همان قسطنطنیه، شهری با قدمت  بسیار توانسته به یکی از پرجمعیت ­ترین و مهم­ ترین شهر ترکیه تبدیل شود. دین اکثریت مردمان ترکیه ، اسلام و مذهب سنی می­باشد.استانبول به ­دلیل محبوبیت و جمعیت زیادی که دارد، به­ عنوان مرکز اقتصادی، فرهنگی و تاریخی این کشور به ­شمار می­رود. با توجه به تعداد افرادی که در این شهر اقامت دارند، استانبول به هفتمین شهر بزرگ اروپا تبدیل شده است.

از نظر موقعیت جغرافیایی می­توانیم بگوییم که میان دو قاره یعنی آسیا و اروپا واقع شده است؛ در­واقع این منطقه با نام اوراسیا شناخته شده است. دوقسمت اروپایی و آسیایی استانبول توسط تنگه معروف بسفر از یک­دیگر جدا شدند؛ هر­کدام از این قسمت­ها بافت شهری مختصر به خود را دارند. به ­دلیل جاذبه ­های گردشگری و همچنین تفاوت قسمت آسیایی و اروپایی استانبول، توانسته به یکی از توریستی­ترین شهر دنیا تبدیل شود. اگر شما قصد خرید ملک در استانبول را دارید تا انتها همراه ما باشید

قسمت آسیایی استانبولقسمت آسیایی استانبول

استانبول یکی از بی­نظیر­ترین و جذاب­ترین شهر­ها برای گردشگری می­باشد. در­واقع یکی از مهم­ترین ویژگی­ هایی که در این خصوص توانسته گردشگران زیادی را به­سمت خود جذب کند، این است که می­توانید با تور استانبول، هم وارد قسمت آسیایی و هم اروپایی شوید. حال ممکن است بپرسید چرا و به­ چه دلیل این شهر به دوقسمت مجزا تبدیل شده است؟ قطعا این را می­دانید که استانبول به پر ­جمعیت­ ترین شهر در ترکیه تبدیل شده است. 

حال این­که با در نظر گرفتن تفاوت قسمت آسیایی و اروپایی استانبول، این را بدانید که بخش آسیایی از قدمت بیشتری برخوردار است و همین امر باعث شده که بافت قدیمی در این قسمت بیشتر مورد توجه قرار بگیرد. قسمت آسیایی در مقایسه با قسمت اروپایی فرهنگ شرقی دارد. اگر شما از آن دسته افرادی هستید که از هر­گونه سروصدا و شلوغی دوری می­کنید، سفر کردن به قسمت آسیایی را به شما توصیه می­کنیم.

بخش آسیایی و اروپایی استانبول از نظر امکانات تاحدودی می­توان گفت شبیه به ­هم هستند؛ برای مثال هر دوقسمت از فرودگاه بین­ المللی برخوردار هستند. قطعا قسمت آسیایی استانبول ویژگی­ های منحصر به ­فردی دارد که می­تواند دلیلی قانع ­کننده برای سفر گردشگران باشد. 

اگر روزی به استانبول سفر کردید و قصد دارید که در بخش آسیایی آن گشت ­وگذار کنید، پیشنهاد می­کنیم که در ابتدا به یکی از معروف­ترین خیابان آن یعنی خیابان بغداد سر بزنید. این خیابان با نمایی مدرن و پر از کافه ­ها و رستوران­ ها شناخته شده است. بخش آسیایی استانبول، همان­طور که از قدمت بیشتری برخوردار است؛ بدون­شک جمعیت زیادی نسبت به بخش اروپایی دارد و همچنین از نظر پوشش گیاهی بسیار سرسبز می­باشد.

از جمله جاذبه ­های گردشگری که در­خصوص بخش آسیایی می­توان ذکر کرد:

 • وجود مدارس نظامی
 • وجود آب­ وهوای پاکیزه و محیطی سرشار از آرامش
 • وجود بازار تاریخی هزار­رنگ
 • گشت­ وگذار و خرید در خیابان بغداد
 • دیدن عمارت ­های باشکوه

بخش اروپایی استانبولبخش اروپایی استانبول

این منطقه قسمت اصلی شهر محسوب می­شود. از آن­جایی که این قسمت در طول تاریخ مورد توجه سلاطین ترکیه و حتی قبل از آن قیصر­های رومی قرار داشت، از جاذبه ­های تاریخی بیشتری نسبت به سایر قسمت­ ها از جمله قسمت آسیایی برخوردار است. به­ دلیل تجمع زیاد در این شهر باعث شده که بزرگ­ترین سیستم حمل­ ونقل عمومی شامل خطوط اتوبوس­رانی گسترده­ای درقسمت اروپایی بسفر قرار داشته باشد؛ همچنین از نظر سطح امکانات رفاهی و دسترسی به انواع ادارات نیز در این قسمت از قسمت آسیایی استانبول بیشتر است.

حال با این­که به تفاوت قسمت آسیایی و اروپایی استانبول پرداختیم، لازم است به این نمونه هم اشاره کنیم که قسمت اروپایی دربرابر قسمت آسیایی از جمعیت کمتری بر­خوردار است؛ اما به ­دلیل وجود جاذبه­ های تاریخی و دیدنی فراوانی که دارد اکثر گردشگران این بخش را برای گذراندن اوقات خود انتخاب می­کنند.

جالب است بدانید که مهم­ترین کمپانی ­ها هم از­نوع ترکی و بین ­المللی در ترکیه، درقسمت اروپایی این شهر قرار دارند. به ­همین جهت می­توان پی برد که میزان کسب­ وکار درقسمت اروپایی رونق بیشتری در مقایسه با قسمت آسیایی دارد. بنابراین اگر قصد سرمایه ­گذاری یا پیداکردن یک شغل خوب را دارید، خرید ملک در استانبول به ­خصوص درقسمت اروپایی می­تواند یک گزینه عالی برای شما باشد.املاک پوریا با سالها تجربه در زمینه خرید ملک در کنار شماست تا بهترین خدمات را دریافت کنید.

از معروف­ترین جاذبه ­های گردشگری قسمت اروپایی استانبول می­توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برج گالاتا استانبول
 • کاخ دولما باغچه
 • مسجد سلطان احمد
 • موزه ­های استانبول
 • بازار بزرگ استانبول
 • مسجد ایاصوفیه استانبول

تفاوت و فرق بین قسمت آسیایی و اروپایی استانبول

اگر قصد زندگی یا حتی قصد خرید ملک در ترکیه را دارید، استانبول بهترین گزینه برای شما خواهد بود؛ در­واقع شهری که بزرگ­ترین و بهترین شهر ترکیه شناخته شده است و به سرعت خیلی زیاد به سمت جهانی شدن پیش می­رود. در قسمت بالا اشاره کردیم که استانبول به­دلیل جمعیت زیادی که دارد به دوقسمت آسیایی و اروپایی تقسیم شده ولی از آن­جایی که هر دوقسمت این شهر از جمعیت زیادی برخوردار است و ویژگی­ های به­خصوص خود را دارند، می­توان گفت که دو کشور مستقل در این ابر شهر به ­وجود آمده است.

در­واقع باوجود این تفاوت­ ها فرصتی شکل گرفته تا هر کسی متناسب با سلیقه خود در استانبول تصمیم درست و به­جایی بگیرد. خلاصه این­که، در مقایسه تفاوت قسمت آسیایی و اروپایی استانبول متوجه خواهیم شد که در بخش اروپایی می­توان به جاذبه­ های گردشگری بیشتری اشاره کرد.

تفاوت قسمت آسیایی و اروپایی استانبول؟تفاوت قسمت آسیایی و اروپایی استانبول؟

 • قدمت و بافت بخش آسیایی نسبت به بخش اروپایی بیشتر است.
 • اکثر آثار تاریخی ازجمله موزه ­های ترکیه را می­توان در بخش اروپایی استانبول مشاهده کرد.
 • جمعیت قسمت اروپایی درمقایسه با قسمت آسیایی بیشتر است.
 • از نظر پوشش گیاهی بخش آسیایی استانبول بیشتر به چشم می­آید.
 • اکثر مدارس نظامی درقسمت آسیایی استانبول تاسیس شده است.
 • اکثر مراکز خرید در قسمت اروپایی استانبول وجود دارد.
 • از لحاظ امنیت که به ­عنوان یک مسئله مهم شناخته شده، در بخش آسیایی استانبول بیشتر است

مسیر رفتن از قسمت آسیایی به قسمت اروپایی استانبول

از آن­جایی که مسیر رفتن از قسمت آسیایی به قسمت اروپایی بسیار آسان و متنوع می­باشد پس مسافران می­توانند بسته به سلیقه خود یکی از انواع آن­ها را انتخاب کنند؛ زیرا برای تردد در این مسیر وسیله نقلیه متنوعی وجود دارد. شما می­توانید با انتخاب یکی از این موارد نظیر کشتی­، قایق، مترو همچنین تاکسی، از قسمت آسیایی به قسمت اروپایی رفت ­وآمد کنید. نمونه آماری نشان داده است که اکثر افراد در این ­نوع رفت­ وآمد، کشتی را انتخاب می­کنند.

نتیجه­ گیری

استابول که یکی­از شهر زیبای ترکیه می­باشد، از نظر موقعیت جغرافیایی میان دو قاره آسیا و اروپا واقع شده است. که هر­کدام از آن­ها ویژگی­ های منحصر به­ فردی دارند. برای مثال در بخش آسیایی استانبول به ­دلایل مختلفی از ­جمله سرسبز بودن، وجود بازار­های تاریخی و همچنین عمارت­های باشکوه گردشگرانی را به­ سمت خود جذب می­کند. همین­طور در قسمت اروپایی به دلیل مواردی از جمله وجود مسجد سلطان احمد، وجود موزه ­ها، وجود بازار بزرگ و… گردشگران در این بخش سفر می­کنند. 

 با این وجود هر کدام از این­ها تفاوت ­های دارند که باعث می­شود افراد از میان این دو متناسب با سلیقه خود یکی را انتخاب کنند. ما سعی کردیم در این مقاله توضیحاتی در مورد تفاوت قسمت آسیایی و اروپایی استانبول را در اختیار شما قرار دهیم. املاک پوریا با سالها تجربه در زمینه خرید ملک در استانبول در کنار شماست تا بهترین خدمات را به شما ارائه دهد. برای مشاوره رایگان میتوانید با کارشناسان ما در این زمینه تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه