• خانه
 • بلاگ
بررسی انواع مالیات و قوانین مالیاتی در کشور ترکیه

بررسی انواع مالیات و قوانین مالیاتی در کشور ترکیه

کد مالیاتی هر کشور یک سیستم چند وجهی با قطعات متحرک زیاد است و مالیات در ترکیه نیز از این قاعده مستثنی نیست. برای بررسی انواع مالیات در این کشور ابتدا می بایست اصول اولیه سیستم رتبه بندی کد مالیاتی این کشور، موارد مشمول بر مالیات و از آن جایی که کشور ترکیه عضو بنیاد بین ‌المللی مالیات (ITCI) و همچنین عضو اتحادیه اروپا و تابع قوانین OECD است، لذا جرائم مربوط به فرار مالیاتی در این کشور بسیار جدی در نظر گرفتـه می شود.

بنابراین برای انجام یک سرمایه گذاری مطمئن و بدون دقدقه و یا اخذ اقامت این کشور می بایست موارد مربوط به جزییات مالیات بر درآمد ترکیه، مالیات کسب و کار در ترکیه، مالیات بر مصرف در ترکیه، مالیات بر املاک در ترکیه و سایر سیستم ‌های مالیاتی این کشور را پیش از انجام مهاجرت در نظر گرفت.

آیا مالیات در ترکیه زیاد است؟

برای بررسی انواع مالیات در ترکیه می توان به شاخص رقابت ‌پذیری مالیاتی بین‌ المللی بنیاد مالیات (ITCI) رجوع کرد. این سازمان سیستم مالیاتی 36 کشور OECD مورد سنجش قرار می دهد و نتایج آن را به صورت سالانه منتشر می کند. ITCI برای بررسی سیستم مالیاتی کشور ها بیش از 40 متغیر را در پنج دسته مالیات شرکت ها، مالیات های فردی، مالیات بر مصرف، مالیات بر دارایی، و قوانین مالیاتی بین المللی در نظر می گیرد. 

 با توجه به آخرین آمار منتشر شـده از این بنیاد در سال 2021، سیستم مالیاتی ترکیه در رتبه هفدهم OECD قرار دارد؛ به این معنی که کشور ترکیه از نظر فراهم کـردن بهترین محیط مالیاتی برای سرمایه‌گذاری و همچنین کیفیت سیستم مالیاتی از نظر تأمین رفاه برای کارگران و سایر مشاغل، در بین 36 کشور طراز اول مالی در دنیا، رتبه 17 را به خود اختصاص می‌دهد که رتبه بسیار مناسبی برای سرمایه گذاران خارجی به حساب می آید.

بسیاری از فعالان عرصه اقتصادی تسهیل قوانین مربوط به نرخ مالیات بر دارایی ترکیه را به عنوان یکی از عوامل جذب سرمایه گذاران املاک و مستغلات طی سال های اخیر در نظر می گیرند. به همین دلیل خرید ملک در ترکیه به یکی از پرطرفدارین روش های اخذ شهروندی ترکیه تبدیل شـده زیرا شما با خرید ملک به ارزش حداقل 400 هزار دلار میتوانید شهروندی ترکیه را کسب کنید برای اطلاعات بیشتر میتوانید با کارشناسان ما در زمینه خرید ملک در استانبول  تماس حاصل فرمایید.

درآمد مالیاتی کشور ترکیه از چه منابعی تأمین می شود؟

علاوه بر شاخص رقابت ‌پذیری مالیاتی بین‌ المللی بنیاد مالیات (ITCI)، از طریق بررسی منابع درآمد مالیاتی کشور ترکیه و مقایسه آن با سایر کشور ها نیز می توان دریافت که آیا مالیات در این کشور زیاد است یا خیر. معمولاً کشورها درآمد مالیاتی را از طریق ترکیبی از مالیات بر درآمد افراد، مالیات بر درآمد شرکت ها، مالیات بر بیمه اجتماعی، مالیات بر کالاها و خدمات و مالیات بر دارایی تأمین می کنند. ترکیبی از سیاست های مالیاتی می تواند بر میزان تحریف یا خنثی بودن یک سیستم مالیاتی تأثیر بگذارد؛ با این حال، میزان تکیه یک کشور به هر یک از این مالیات ها می تواند به طور قابل توجهی متفاوت باشد. منابع درآمد سیستم مالیاتی کشور ترکیه و مقایسه آن با سایر کشور هایOECD  را در تصویر زیر ملاحظه می نمایید.

با بررسی نمودار بالا مشخص می شود که نرخ مالیات بر درآمد شرکت ها در ترکیه از سال 2005 به بعد (هم زمان با آغاز اجرای سیاست های حمایت از سرمایه گذاران تجاری) به شدت کاهش داشته و از آن به بعد روند نسبتاً ثابتی را طی کرده است. همچنین مالیات شرکت های ترکیه از میانگین جهانی پایین تر می باشد.

سیستم مالیاتی ترکیه حداکثر مالیات بر درآمد شرکت ها در ترکیه را در سال 2021 معادل 20% و میزان متوسط کمک هزینه سرمایه را برابر 66.3% در نظر گرفتـه است. این سیاست ها به منظور جلب سرمایه گذاران خارجی و رشد زیربنای اقتصادی این کشور انجام می شود.

درباره انواع روش های دریافت پاسپورت ترکیه بیشتر بدانید

بررسی روند مالیات‌ها در ترکیه
آشنایی با روند صعودی و نزولی مالیات‌ها در کشور ترکیه

مالیات بر درآمد افراد در ترکیه چگونه محاسبه می شود؟

مالیات های فردی یکی از رایج ترین ابزارهای افزایش درآمد برای تأمین نیاز های مالی دولت در بین کشور های OECD است. مالیات‌ بر درآمد افراد در ترکیه، برای تأمین مالی عملیات عمومی دولت از درآمد یک فرد یا خانواده اخذ می شود. این مالیات ها معمولاً تصاعدی هستند، به این معنی که نرخ مالیات بر درآمد یک فرد با کسب درآمد بیشتر افزایش می یابد.

در کشور ترکیه علاوه بر درآمد های عمومی افراد، حقوق و دستمزد آن ها نیز مشمول مالیات‌ها می شود. مالیات حقوق و دستمزد افراد در ترکیه معمولاً با نرخ ثابت و روی مبلغ دریافتی افرادی که در استخدام یک سازمان، شرکت و بنگاه اقتصاد هستند اعمال می شود. 

مالیات های فردی ترکیه از میانگین جهانی به طرز چشمگیری پایین تر است و درآمد های حاصل از این مالیات ها معمولاً به طور خاص به برنامه های بیمه اجتماعی مانند بیمه بیکاری، برنامه های بازنشستگی دولتی و بیمه سلامت اختصاص می یابد. به همین دلیل است که فعالان اقتصادی، سیستم مالیات ترکیه را نمونه مناسبی برای تأمین رفاه افراد کارگر و سایر مشاغل می دانند.

مالیات بر درآمد افراد در ترکیه شامل درآمد تجارت یا کسب و کار از یک مقر دائم، حقوق و دستمزد برای کار انجام شـده در ترکیه (بدون توجه به اینکه کجا پرداخت شـده یا به ترکیه پرداخت شـده است یا نه)، درآمد اجاره از اموال غیرمنقول در ترکیه، بهره حاصل از ترکیه و درآمد حاصل از فروش اختراعات، حق چاپ و دارایی های نامشهود مشابه است و نرخ مالیات بر درآمد شخصی نیز از 15٪ تا 40٪ متغیر است.

نمودار انواع مالیات در کشور ترکیه
آشنایی با قوانین مالیات در کشور ترکیه

مالیات‌های بر مصرف در کشور ترکیه شامل چه مواردی می شود؟

مالیات بر مصرف برای کشور ترکیه از کالاها و خدمات دریافت می شود و می تواند اشکال مختلفی داشته باشد. در OECD و بیشتر کشورهای جهان از جمله ترکیه، مالیات بر ارزش افزوده (VAT) رایج ترین نوع مالیات‌ها بر مصرف است. اکثر مالیات ‌های مصرف یا بر نهادهای تجاری واسطه مالیات نمی‌دهند یا اعتباری برای مالیات‌‌هایی که قبلاً بر نهادها پرداخت شـده است، فراهم می‌کنند، که از مشکل هرم مالیاتی جلوگیری می‌کند. بدین ترتیب مالیات‌های بر ارزش افزوده ترکیه تنها یک بار در فرایند تولید کالا یا خدمات مشمول مالیات‌ها می شود و بخش عمده درآمد مالیات‌های این کشور از طریق مالیات‌های بر مصرف در ترکیه تأمین می گردد.

نمودار مالیات در ترکیه
آشنایی با انواع مالیات در کشور ترکیه

سری‌ها و بهینه‌سازی مالیاتی

مدیریت کارآمد مالیات شامل بررسی کسری‌ها و بهینه‌سازی تصمیمات مالی شما است. در زیر کسری‌های کلیدی را که باید مد نظر داشته باشید، معرفی خواهیم کرد:

 

 • هزینه‌های آموزش: سرمایه‌گذاری در دانش
  افراد می‌توانند هزینه‌های خاصی از درآمد خود کسر کنند. این شامل شهریه مؤسسات آموزشی رسمی است. نگه‌داشتن این هزینه‌ها می‌تواند منجر به صرفه‌جویی مالیاتی قابل توجهی شود.
 • کمک‌های خیریه: پشتوانه خیریه، مزایای مالیاتی
  کمک‌های خیریه ارائه شـده به سازمان‌های تایید شـده می‌توانند مشمول کسری مالیاتی شوند. با حمایت از علائقی که به آنها علاقه دارید، می‌توانید همچنین وظیفه مالیاتی خود را کاهش دهید.
 • بهره وری وام مسکن: تسهیلات مالیاتی برای مالکان خانه
  اگر وام مسکن دارید، ممکن است مشمول کسر کردن بهره پرداختی بر روی وام خود باشید. این کسری تسهیلات مالیاتی را برای مالکان خانه ارائه می‌دهد و همچنین سرمایه‌گذاری در املاک را تشویق می‌کند.
 • هزینه‌های تجاری: حمایت از کسب‌وکارها
  کسب‌وکارها می‌توانند هزینه‌های مختلفی مرتبط با عملیات خود را کسر کنند. این شامل هزینه‌های حقوق، اجاره، خدمات راهبری و غیره می‌شود. مستندات صحیح در مورد این هزینه‌ها برای گزارش مالی دقیق حیاتی است.

مالیات‌ ها بر املاک در ترکیه چگونه محاسبه می شود؟

مالیات‌های بر املاک در ترکیه روی دارایی های یک فرد یا یک شرکت حقوقی اعمال می شود. به عنوان مثال، مالیات بر دارایی و ارث به ترتیب پس از فوت یک فرد و انتقال دارایی او به وارث است. مالیات بر اموال غیرمنقول در فواصل زمانی معینی به نسبت ارزش اموال مشمول مالیات مانند زمین و خانه قابل پرداخت است. در مقاله مالیات‌ها بر املاک در ترکیه به طور کامل به شما توضیح دادیم.

به طور کلی کشور ترکیه شرایط را برای سرمایه گذاران راحت کرده است. همچنین شما میتوانید با خرید ملک حداقل به ارزش 250 هزار دلار شهروندی ترکیه را اخذ نمایید. به علاوه میتوانید با کارشناسان ما در املاک پوریا تماس حاصل فرمایید تا شما را راهنمایی کنند

برای خرید ملک در استانبول میتوانید با کارشناسان ما در املاک پوریا تماس حاصل فرمایید.

تلفن‌های تماس : 905387320322+

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه