افتتاح حساب در ترکیه و قوانین آن در سال 2022

افتتاح حساب در ترکیه و قوانین آن در سال 2022

آشنایی با قوانین افتتاح حساب بانکی در ترکیه

یکی از اولین و اساسی ترین چیزهایی که پس از اقامت در ترکیه به آن فکر می کنید این است که چگونه افتتاح حساب در ترکیه انجام دهید. احتمالاً در مورد مشکلات باز کردن آن شنیده اید یا فقط به دنبال اطلاعات هستید. در این مقاله به راه ها و نحوه افتتاح حساب در بانک های ترکیه می پردازیم و به نقل از سایت تجارت الکترونیک، تجارت بین الملل نیازمند داشتن حساب بانکی متصل به سیستم سوئیفت و امکان تبادل مالی با سایر بانک های جهان است.

چرا باید در بانک های ترکیه افتتاح حساب انجام دهیم؟چرا باید در بانک های ترکیه افتتاح حساب انجام دهیم؟

ترکیه که ترکیبی از شرق و غرب است که بیشتر به خاطر غذاهای شیرین، بازارهای شلوغ و تاریخ هزاره بشری شناخته شده است، نه تنها مقصدی محبوب در میان گردشگران است، بلکه در بین مهاجران نیز محبوب است.

با این حال، مهاجرت به ترکیه می تواند یک چالش باشد و افتتاح حساب بانکی در این کشور به دلیل ضرورت زندگی روزمره و تجارت، برای بسیاری از تازه واردان در دستور کار قرار دارد. این راهنما نحوه افتتاح حساب در ترکیه را برای افراد محلی، مهاجران و تازه واردان به طور یکسان، بدون توجه به وضعیت اقامت، بررسی می کند.

مروری بر بانکداری در ترکیه

ترکیه دارای بخش مالی بزرگ و توسعه یافته ای است که هم بانک های سپرده دولتی مانند Ziraat Bank و VakıfBank و نیز بانک های سپرده خصوصی مانند İşbank و Yapı Kredi بر آن تسلط دارند.

بر اساس گزارش انجمن بانک های ترکیه (TBB)، سازمانی که تمام بانک های ترکیه عضو آن هستند، تا ژانویه 2022، در مجموع 50 بانک برای افتتاح حساب در ترکیه وجود داشت که 36 بانک از آنها بانک های خارجی بودند.

با وجود انعطاف پذیری، بخش مالی در ترکیه در دهه های گذشته با آشفتگی مواجه بوده است. از سال 2000، این کشور با تورم فزاینده، نرخ‌های بهره بالا، عملکرد بانکی و بی‌ثباتی مالی مبارزه کرده است.

مزایای افتتاح حساب در ترکیهمزایای افتتاح حساب در ترکیه:

مزایا افتتاح حساب در ترکیه شامل موارد زیر است:

 • امکان واریز پول و درآمد به دلار از خارج از ترکیه به حساب شما وجود دارد.
 • با استفاده از این حساب ها می توانید مبادلات مالی را از طریق بانک های بین المللی مرتبط با سوئیفت انجام دهید. تمامی این حساب ها دارای یک شماره حساب بانکی بین المللی (IBAN) هستند و ویزا و مسترکارت بین المللی نیز برای شما صادر می شود.
 • با این ویزا و مستر کارت (مثلا مستر کارت بانک زراعت ترکیه) می توانید از وب سایت های بین المللی خرید کنید، همچنین می توانید از دستگاه های خودپرداز در سراسر جهان که می توانند ویزا یا مسترکارت را قبول کنند، پول دریافت کنید.

با این حال، در سال 2020 اقدامات سختگیرانه ای برای نحوه افتتاح حساب در ترکیه برای اتباع خارجی در ترکیه انجام شد، بنابراین اکنون چند راه برای افتتاح حساب بانکی در ترکیه ارائه می دهیم.

درباره انواع مالیات در ترکیه بیشتر بدانید

نحوه افتتاح حساب در ترکیه با اقامت:

اگر در ترکیه زندگی می کنید می توانید در یکی از بانک های این کشور حساب باز کنید. و مدارک مورد نیاز برای افتتاح حساب شما کارت کیملیک ترکیه (ID) یا کارت اقامت، قبض آب، برق یا گاز به نام شما و یک سیم کارت ترکیه می باشد.

در افتتاح حساب بانکی در ترکیه بدون اقامت، برای ساکنین، کارت های بانکی و ویزا کارت ها به نام شخص صادر می شود، اما این کارت ها بلافاصله تحویل داده نمی شوند، کارت های صادر شده پس از حدود یک هفته به آدرس پستی ثبت شده مشتری ارسال می شود.

درباره نحوه خرید سیم کارت در ترکیه بیشتر بخوانید

افتتاح حساب بانکی در ترکیه بدون مجوزافتتاح حساب بانکی در ترکیه بدون مجوز اقامت:

شما تنها با پاسپورت خود می توانید در بانک زراعت ترکیه حساب باز کنید. به این ترتیب پس از مراجعه به اداره مالیات (در استانبول-ترکیه Vergi Dairesi) با آدرس محل سکونت معتبر، شماره مالیات خود را دریافت خواهید کرد.

هنگام افتتاح حساب، کارت بانکی بین المللی صادر و به مشتری تحویل داده می شود، بنابراین می توانید یک شبه حساب باز کنید. و این حساب ها می توانند به دلار، یورو، پوند و لیر نیز باشند که هر کدام از این حساب ها مستقل بوده و شماره حساب جداگانه ای برای آن ها صادر می شود.

نکته مهم دیگر این است که هنگام افتتاح حساب باید کمی ترکی صحبت کنید تا بتوانید درخواست های خود را به کارکنان بانک ارسال کنید. و با توجه به حساسیت امور بانکی، توصیه می کنیم برای افتتاح حساب و دریافت خدمات بانکی از مترجم استفاده کنید.

افتتاح حساب بانکی با ثبت شرکت در ترکیهافتتاح حساب بانکی با ثبت شرکت در ترکیه

با ثبت شرکت در ترکیه می توانید حساب باز کنید.

این اکانت ها دارای ویژگی های حساب تجاری یا همان شرکت هستند، به عنوان مثال امکان تعیین تعداد امضاهای حساب و محدودیت برداشت انفرادی و غیره.

مزایای افتتاح حساب در کشور ترکیه

افتتاح حساب بانکی در ترکیه با سپرده گذاری در بانک های ترکیه

بانک های ترکیه همیشه پذیرای مشتریانی هستند که می خواهند حتی برای یک ماه در این بانک ها پول واریز کنند و شرایط را برای افتتاح حساب برای این مشتریان تسهیل می کنند.

حداقل سرمایه گذاری در سال 2020، 30 هزار لیر ترکیه است و این سپرده ها می تواند یک ماهه باشد و به آنها سود نیز پرداخت می شود.

ارز و انتقال پول برای اتباع خارجی در خارج از کشور

امکان خرید بین المللی و دریافت هرگونه ارز رایگان برای حساب های خارجی در ترکیه وجود دارد.

برای خرید ملک در استانبول میتوانید با کارشناسان ما در املاک پوریا تماس حاصل فرمایید.

تلفن‌های تماس : 905387320322+

هزینه های بانکی در ترکیه

کارمزد انتقال بانکی در ترکیه از 3 لیر شروع می شود و برای مبالغ زیاد به 500 لیر می رسد و نرخ انتقال سریع بین بانک ها نیز مشمول شرایط و ضوابط سوئیفت است.

مزایای بانکداری از افتتاح حساب بانکی در ترکیه

نرخ بهره بانکی از حساب بانکی در ترکیه سال به سال و حتی ماه به ماه متفاوت است. اما بانک زراعت ترکیه که یک بانک دولتی است، در حال حاضر سالانه 20 درصد برای سپرده گذاری به لیر و سالانه 3 درصد برای سپرده دلاری پرداخت می کند. و در ترکیه، سپرده‌های کوتاه‌مدت نرخ‌های سود بالاتری دریافت می‌کنند، به عنوان مثال، سود سپرده‌های 3 ماهه بیشتر از سود سپرده‌های بیش از یک ساله است.

استفاده از مستر کارت بهتر است یا ویزا کارت در ترکیه؟استفاده از مستر کارت بهتر است یا ویزا کارت در ترکیه؟

ممکن است این سوال از شما پرسیده شود، پس لازم است بدانید که ویزا و مستر تنها صادر کننده کارت آمریکا هستند و تفاوت چندانی در خدمات وجود ندارد. آنچه اهمیت دارد قابلیت های کارت شما است که هنگام افتتاح حساب بانکی در ترکیه مشخص می کنید.

بهترین شهر ترکیه برای ایجاد حساب بانکی کدام است؟

بهترین شهر برای افتتاح حساب بانکی در ترکیه استانبول است، زیرا این شهر مقصد بیشتر افرادی میباشد که به ترکیه مهاجرت میکنند.برای اطلاعات بیشتر در رابطه با خرید ملک در استانبول میتوانید با کارشناسان ما در املاک پوریا تماس بگیرید. بنابراین شعب بانک ها افتتاح حساب را برای خارجی ها را آسان تر می کنند.

همچنین امکان مبادله مالی و تبدیل ارزهای خارجی به لیر و بالعکس آسان شده است.دلیل دیگر حجم زیاد تجارت در این شهر است که بیشتر از بقیه شهرهای ترکیه مانند آنکارا، ازمیر و آنتالیا است.

مدارک مورد نیاز برای افتتاح حساب در ترکیهمدارک مورد نیاز برای افتتاح حساب در ترکیه

مدارک لازم برای افتتاح حساب در ترکیه به شرح زیر است:

 • حضور متقاضی برای یک روز در ترکیه
 • گذرنامه
 • شماره مالیاتی
 • سیم کارت ترکیه

تنها مدارکی که در بالا ذکر شد کافی است، البته لازم است بدانید سیم کارت های خریداری شده با پاسپورت در ترکیه تا 181 روز اعتبار دارند. پس از آن باید سند کارت اقامت ترکیه را برای اپراتورها ارسال کنید، سپس باید یک سیم کارت جدید خریداری کنید.

نحوه افتتاح حساب بانکی در ترکیه

پس از انتخاب بانک مورد نیاز برای افتتاح حساب، باید بقیه مراحل مربوط به افتتاح حساب در بانک های ترکیه را شخصا انجام دهید. برای افتتاح حساب در ترکیه باید شرایطی را داشته باشید که در زیر به آنها اشاره می شود:

 • داشتن آدرس معتبر در ترکیه

اگر در ترکیه زندگی می کنید می توانید آدرس محل سکونت خود را ارائه دهید. در غیر این صورت میتوانید آدرس محل سکونت اقوام، دوستان و آشنایان را ارائه دهید

 • مالیات و کارمزد های حساب های بانکی در ترکیه

برای اطلاع از مالیات و کارمزد های حساب های بانکی در ترکیه باید کدی مخصوص دریافت کنید. برای دریافت این کد باید به خزانه داری ترکیه رفته و با ارائه پاسپورت خود برای دریافت شماره مالیاتی ویژه برای شهروندان خارجی اقدام کنید.

 •  بررسی بانک برای افتتاح حساب بانکی
 1. پس از دریافت شماره مالیات، باید شخصاً به یکی از شعب بانک مراجعه کرده و مراحل افتتاح حساب بانکی در ترکیه را دنبال کنید.
 2. توجه داشته باشید که برای انجام این مرحله باید پاسپورت خود و یک کپی از آن داشته باشید.
 3. علاوه بر این، برای استفاده از خدمات موبایل بانک، باید سیم کارتی را که در ترکیه فعال است خریداری کنید و هنگام مراجعه به بانک آن را به همراه داشته باشید.
 4. اگر می خواهید برای شرکت خود حساب قانونی افتتاح کنید، مدیر شرکت باید در ترکیه حضور داشته باشد و اقدامات لازم را برای افتتاح حساب بانکی انجام دهد.
 5. مدارک شرکت برای دریافت شماره مالیات مورد نیاز خواهد بود.
 6. پس از اخذ شماره مالیات ترکیه می توانید با مدارک ترجمه شده برای شرکت به بانک مراجعه کرده و سایر مراحل افتتاح حساب بانکی در ترکیه را انجام دهید.

انواع حساب های بانکی ترکیهانواع حساب های بانکی ترکیه

بانک های ترکیه خدمات مالی در سطح جهانی را ارائه می دهند و به طور کلی، در این کشور در دسترسی به خدمات بانکی، مشکلی ندارید. با این حال، عمدتاً به دلیل فضای کلان اقتصادی در ترکیه، در واقع برخی از حساب‌های بانکی ترکیه دارای ویژگی‌های خاصی هستند که آنها را از حساب‌های بانکی در سراسر جهان متمایز می‌کند.

انواع حساب های بانکی که بیشترین ارتباط با مهاجران را دارد به شرح زیر است

1) حساب جاری (“Mevduat Hesabı”): مترادف با حساب های چک یا جاری در اکثر کشورهای انگلیسی زبان، این حساب ها برای پردازش پرداخت های غیر نقدی استفاده می شوند و برای استفاده روزمره طراحی شده اند. این احتمالا تنها حسابی است که به عنوان یک مهاجر به آن نیاز دارید.

2) حساب سپرده زمانی (“****** Hesap”): این حساب دارای سود سپرده های لیر ترکیه یا ارز خارجی در یک دوره معین است و از نظر تاریخی نرخ های بهره بالاتری نسبت به سایر انواع حساب ها ارائه می دهد.

3) حساب طلایی (“Altın Hesabı”): چیزی شبیه به ترکیبی بین حساب پس انداز و جاری، این حساب های طلایی توسط برخی (البته نه همه) بانک های ترکیه ارائه می شود. پشتوانه سپرده ها طلای فیزیکی است و خرید و فروش فلزات گرانبها مجاز است. این حساب ها حتی اکثر انواع خدمات تراکنش را نیز ارائه می دهند (مانند برداشت، انتقال بانکی و غیره) در حالی که حساب جاری، حسابی است که احتمالاً بیشتر از آن استفاده می کنید، اما در عمل، معمولاً باید یک حساب سپرده مدت دار در یک بانک ترکیه باز کنید، که سپس به طور خودکار با یک حساب جاری مرتبط ارائه می شود.

درست مانند بسیاری از کشورها، افتتاح یک حساب بانکی یا یک بسته بانکی در ترکیه (به عنوان مثال یک حساب جاری همراه با یک حساب پس انداز و سایر خدمات) همیشه همراه با یک کارت نقدی و در برخی موارد، یک کارت اعتباری نیز ارائه می شود. هزینه کارت های نقدی (که در زبان ترکی به عنوان bank kartı شناخته می شود) را می توان در ترکیه برای پرداخت های غیر نقدی و برداشت از دستگاه های خودپرداز استفاده کرد. از سوی دیگر، کارت های اعتباری (در زبان ترکی kredi kartı) می توانند برای پرداخت های آنلاین استفاده شوند و دارای محدودیت اعتباری ماهانه و همچنین جوایز و پاداش های انحصاری هستند.

کارت‌های نقدی معمولاً می‌توانند برای برداشت رایگان از اکثر دستگاه‌های خودپرداز در سراسر ترکیه استفاده شوند، اگرچه برداشت‌های نقدی خارج از کشور معمولاً با کارمزدهای بالایی همراه هستند (گاهی اوقات تا 4٪ در هر تراکنش).

درباره خرید ملک در استانبول بیشتر بدانید

برای افتتاح حساب بانکی ترکیه به چه چیزهایی نیاز دارم؟برای افتتاح حساب بانکی ترکیه به چه چیزهایی نیاز دارم؟

اسنادی که برای افتتاح حساب باید به بانک خود بدهید، ممکن است از بانکی به بانک دیگر متفاوت باشد. با این حال، در بیشتر موارد، احتمالاً باید موارد زیر را ارائه دهید:

 • مدارک شناسایی معتبر (مانند گذرنامه یا اجازه اقامت)؛
 • گواهی اقامت ترکیه (به عنوان مثال قبض آب و برق، قرارداد اجاره و غیره)؛
 • شماره شناسه مالیاتی یا شماره شناسه خارجی؛
 • فرم درخواست تکمیل شده

توجه داشته باشید که مدرک اقامت عموماً تنها در صورتی لازم است که به عنوان یک خارجی که در این کشور زندگی می‌کند، یک حساب بانکی در ترکیه باز کنید. اگر در خارج از کشور زندگی می کنید و می خواهید یک حساب بانکی در ترکیه باز کنید (به عنوان مثال برای سرمایه گذاری در املاک و مستغلات)، شماره شناسه مالیاتی به طور کلی کافی است. اگر میخواهید درباره مالیات ملک در ترکیه بیشتر بدانید کلیک کنید

بانک های سپرده

در مجموع، باز کردن یک حساب بانکی برای مهاجران در ترکیه بسیار آسان است، و تا زمانی که شما یک شماره شناسه مالیاتی یا یک شماره شناسایی خارجی داشته باشید (به این معنی که شما شاغل هستید یا اجازه دارید در ترکیه زندگی کنید). اکثر بانک ها کسب و کار شما را رد نمی کنند.

شاید بزرگترین مزیت افتتاح حساب بانکی در ترکیه به عنوان یک خارجی این واقعیت باشد که اکثر بانک های بزرگ ترکیه خدماتی را به زبان انگلیسی ارائه می دهند – از بانکداری اینترنتی تا پشتیبانی مشتری -. مزیت دیگر این است که طبق قانون، حساب های بانکی دارای سقف تراکنش، واریز و برداشت از حساب در ترکیه هستند. علاوه بر این، بانک‌های ترکیه معمولاً باز کردن حساب بانکی ارز خارجی و همچنین طیف وسیعی از سایر خدمات مالی مدرن و بین‌المللی از جمله انتقال سوئیفت و کارت‌های اعتباری را آسان می‌کنند.

آیا برای افتتاح حساب در بانک سپرده ترکیه مدرک اقامت لازم است؟ بله و خیر. در حالی که بیشتر حساب‌های بانکی در ترکیه (به ویژه آنهایی که به لیر ترکیه هستند) به مدرک اقامت نیاز دارند، حساب‌های ارز خارجی نیازی به مدرک ندارند. علاوه بر این، هرچه مبلغی که قصد سپرده گذاری آن را دارید بیشتر باشد، احتمال بیشتری وجود دارد که بانک درخواست شما را بپذیرد (حتی برای حساب لیر ترکیه).

درباره خرید آپارتمان در استانبول بیشتر بدانید

بیایید نگاهی به برخی از پیشنهادات مربوط به مهاجران در بین بانک های ترکیه بیندازیم:

افتتاح حساب بین المللی در ترکیه در شرکت های چند ملیتیİşbank

قدیمی‌ترین و بزرگترین بانک خصوصی ترکیه، İşbank به دلیل خدمات پسندیده برای مهاجرت شهرت دارد و به طور گسترده به زبان انگلیسی در دسترس است. با این حال، با توجه به شرایط پولی فعلی در ترکیه، مشتریانی که یک حساب جاری باز می کنند، باید یک حساب سپرده مدت دار در کنار آن باز کنند (چیزی که در هنگام راه اندازی حساب خود به طور خودکار اتفاق می افتد). حساب زیر استاندارد است:

حساب سپرده مدت دار لیر: این حساب استاندارد با بهره ثابت مدت است که برای مخارج روزانه به حساب جاری عادی متصل می شود. با استفاده از آن، می توانید شرایط سپرده خود را برای هر دوره بین یک ماه تا 1096 روز تنظیم کنید و سفارشات پس انداز منظم را برای انتقال پول به حساب جاری خود تنظیم کنید.

علاوه بر این، می توانید یک حساب سپرده مدت دار به ارز خارجی مورد نظر خود و همچنین حساب هایی با پشتوانه طلا افتتاح کنید.

بانک زراعت

مسلماً معروف ترین بانک ترکیه، بانک زراعت، یک غول بانکی دولتی است که خدمات را به زبان انگلیسی نیز ارائه می دهد. افتتاح حساب در بانک زراعت ترکیه خدمات جالبی به خارجی ها ارائه می دهد.

حساب جاری لیر ترکیه: یک حساب جاری استاندارد و روزمره که همراه با کارت بانکی، بانکداری اینترنتی و تسهیلات اضافه برداشت می باشد.

Vakı fBank

VakıfBank دومین بانک بزرگ ترکیه است و شبکه گسترده ای از شعب و دستگاه های خودپرداز در سراسر کشور ارائه می دهد. VakıfBank خدماتی برای مهاجران (از جمله پشتیبانی مشتریان انگلیسی و تسهیلات چند ارزی) دارد و حساب‌های جاری باید در کنار یک حساب سپرده مدت‌دار یا سرمایه‌گذاری باز شوند.

 بانک مخصوص افتتاح حساب پی پال

ترکیه به دنبال سیاست های بانک های اروپا و آمریکای شمالی در تشویق رشد در بخش بانکداری آنلاین خود، افتتاح حساب پی پال را گسترش می دهد. این بانک‌ها، که در اتحادیه اروپا به‌ویژه در سال‌های اخیر منفجر شده‌اند، بانک‌های تمام عیار هستند که همه یا بیشتر خدمات بانکی معمول را ارائه می‌دهند. تفاوت اصلی این است که آنها در خارج از شعب فعالیت نمی کنند و در عوض خدمات بانکی آنلاین و افتتاح حساب غیر حضوری در ترکیه هستند.

Enpara.com

اولین بانک آنلاین ترکیه است. این خدمات بانکی کم‌هزینه را از طریق اینترنت و پلت‌فرم‌های تلفن همراه با هزینه‌های بسیار کمتری نسبت به بانک‌های سپرده سنتی که در بالا بررسی کردیم، ارائه می‌کند.

افتتاح حساب بین المللی در ترکیه در شرکت های چند ملیتی

HSBC

یکی از معروف ترین بانک های بریتانیایی، یکی از بزرگترین بانک های جهان با بیش از 40 میلیون مشتری در ده ها کشور است. در ترکیه، HSBC مقر آن در استانبول است و حساب زیر را ارائه می دهد (که برای درخواست به مدرک اقامت نیاز دارد):

حساب مدرن: بسته حساب جاری با بهره موجود به لیر ترکیه، پوند انگلیس، دلار آمریکا یا یورو که از برداشت نقدی، بدهی مستقیم و پرداخت های سفارش ثابت در ظرفیت تراکنش روزانه پشتیبانی می کند.HSBC همچنین به طور جداگانه حساب های سپرده مدت دار، سپرده طلا و حساب های چند ارزی را ارائه می دهد.

بانک ING

از سال 2007، بانک هلندی ING حضور قابل توجهی در ترکیه داشته است، جایی که به مشتریان خرده فروشی و شرکتی خدمات ارائه می دهد. عمده ترین حساب پیشنهادی مربوط به مهاجران به شرح زیر است:

حساب جاری: یک حساب جاری استاندارد که همراه با کارت اعتباری و عملکرد تراکنش های روزمره ارائه می شود. این حساب بدون کارمزد ماهانه ارائه می شود، اما هزینه کارت اعتباری یکباره 160 ₺ است.

کلام آخر

مردم دلایل مختلفی برای انتخاب یک بانک خاص دارند. آنها ممکن است خواهان اطمینان خاطر  از وجود کارکنان انگلیسی زبان در شعبه محلی خود باشند، و شاید تعداد و مکان خودپردازها چیزی است که باید در نظر گرفته شود. همانطور که قبلاً ذکر شد، اکثر بانک ها نسخه انگلیسی وب سایت یا برنامه تلفن هوشمند خود را دارند، اما همه این کار را نمی کنند. بنابراین اگر به بانکداری آنلاین نیاز دارید، ممکن است ابتدا آن را بررسی کنید. به طور خلاصه، با وجود قوانین خاص افتتاح حساب، افتتاح حساب بانکی در ترکیه به عنوان یک خارجی نسبتا آسان است و مزایای زیادی دارد.املاک پوریا با داشتن سالها تجربه در کنار شما خواهد بود ،میتوانید با کارشناسان ما در این زمینه تماس حاصل فرمایید تا شما را راهنمایی کنند.

برای خرید ملک در استانبول میتوانید با کارشناسان ما در املاک پوریا تماس حاصل فرمایید.

تلفن‌های تماس : 905387320322+

مقایسه