اصطلاحات مهم برای خرید خانه در استانبول

اصطلاحات مهم برای خرید خانه در استانبول

ترکیه برای خرید خانه قوانین خاصی دارد. این قوانین باعث شده‌اند که کارهای اداری و به اصطلاح کاغذبازی برای خرید ملک بیش‌تر شود. در این مقاله می‌خواهیم چندتا از اصطلاحات مهم برای خرید خانه در استانبول را در قالب متنی آسان تهیه و به شما ارائه کنیم.

درباره مالیات املاک در ترکیه بیشتر بدانید

اهمیت اداره تاپو در اصطلاحات مهم برای خرید خانه در استانبولاهمیت اداره تاپو در اصطلاحات مهم برای خرید خانه در استانبول

تاپو به سند خانه در ترکیه می‌گویند. سندهایی که رسمی و قانونی هستند و مالکیت فردی را روی چیزی نشان می‌دهند همگی با نام تاپو یاد می‌شوند. برای گرفتن تاپو در ترکیه باید به اداره ثبت یا اداره تاپو مراجعه کنید و اگر این کار را برای ملک خود انجام ندهید در واقع ملک شما در آرشیو دولت ثبت نمی شود. برای مراجعه به اداره تاپو حتما به زبان ترکی مسلط باشید یا مترجم به همراه خود ببرید. این را هم در نظر بگیرید که پس از امضای تاپو شما به صورت رسمی و قانونی مالک ملک هستید و تمامی امتیازات ملک برای شما خواهد بود. در میان اصطلاحات مهم برای خرید خانه در استانبول تاپو جایگاه مهمی دارد و برای این خرید باید از قبل درباره آن تحقیق کنید.

اسکان

اسکان برگه‌ای است که به شما اجازه می‌دهد در ترکیه ملکی بسازید یا ملکی را بخرید. اگر برای ساخت خانه می‌خواهید این مجوز را بگیرید باید بدانید که اسکان ساخت دو مرحله دارد. اول اسکان ساخت یا همان مجوز ساختن ساختمان و دوم اسکان ثانویه یا پایان‌کار است. اسکان را باید از شهرداری منطقه مورد نظر دریافت کنید و اگر خریدار هستید به فروشنده بگویید که اسکان را به شما نشان دهد. اگر ملکی را پیش‌خرید کرده باشید باید حتما از فروشنده برگه اسکان را بخواهید. در غیر اینصورت ساختمان شما مجوز پایان‌کار ندارد و در آینده با مشکل روبرو خواهید شد.

نوتر

یکی دیگر از اصطلاحات مهم برای خرید ملک در استانبول نوتر است. دفاتر نوتر همان دفاتر ثبت اسناد رسمی هستند که تمامی اسناد و مجوز‌های رسمی را تایید و مهر می‌کنند. هر عمل قانونی که بخواهید در ترکیه انجام دهید باید برای گرفتن تاییدیه به نوتر سر بزنید. نوترها برای تایید از شما پول می‌گیرند. برای پیدا کردن دفاتر نوتر باید در گوگل مپ یا دیگر اپلیکیشن‌های راهیاب نام نوتر را جستجو کنید تا نزدیک‌ترین به محل را به شما نشان دهد.

 

گزارش اکسپرتیز

گزارش اکسپرتیز را یکی از کارشناسان مورد تایید دولت می‌نویسد. این کارشناس به ملکی که مهاجر قصد خرید آن را دارد مراجعه کرده و تمام امکانات و مشخصات آن را تایید می‌کند و گزارشی از آن به دولت ارائه می‌دهد. این کارشناس را خود دولت تعیین می‌کند و مهری که روی این گزارش زده می‌شود باید حتما توسط این کارشناس زده شده باشد.

درباره اکسپرتیز ملک در ترکیه بیشتر بدانید

متراژ بروت و نت

هر ملکی یک متراژ قابل استفاده دارد. یعنی قسمت‌هایی که به اصطلاح عامیانه پرت هستند در این دسته قرار نمی‌گیرند. متراژ اصلی که فرد می‌تواند از آن به عنوان بخشی از ملک استفاده کند متراژ نت نامیده می‌شود. بالعکس بروت، متراژی است که تمام ملک را در بر می‌گیرد. بروت حتی شامل سهم مالک از راهرو‌ها یا آسانسور و امکانات ساختمان مانند استخر نیز می‌شود.

ایپوتک

اسنادی که مالک آنان به دولت یا بانک و صاحب‌خانه بدهی داشته باشند ایپوتک هستند. برای خرید خانه باید از مالک بخواهید که سند را به شما نشان دهد و ایپوتک نبودن آن را چک کنید. در صورتی که خریدار نداند و خانه‌ای با بدهی بخرد می‌تواند از فروشنده شکایت کند.

اصل متقابلاصل متقابل

اصطلاحات مهم برای خرید خانه در استانبول به موارد بالا خلاصه نمی‌شوند و یکی از مهم‌ترین این اصطلاحات اصل متقابل است. قانون ارث در ترکیه برای شهروندان ایران درست مانند قوانین ایرانی است. این در صورتی است که اگر مثلا آمریکایی باشید قانون ارث برای شما مانند قانون آمریکا اجرا می‌شود.

پای

سهم شما از مشاعات ساختمان خریداری شده در ترکیه پای نام دارد. مثلا ممکن است ۵ دانگ مال شما و ۱ دانگ برای همسرتان باشد. پای شما ۵ است. 

پارسل

سهمی که   یک فرد از زمین دارد با نام پارسل شناخته می‌شود. به طور مثال از یک هکتار زمین ۳ دنگ آن به نام شما و ۳ دنگ به نام شریکتان است. پارسل شما ۳ از ۶ است.

اداره تاپو کاداسترو

به عنوان زیر مجموعه‌ای از وزارت شهرسازی اداره تاپو و کاداسترو وظیفه ثبت اسناد ملکی و دارایی‌هایی که غیرمنقول‌ هستند را بر عهده دارد. شما بعد از اینکه قراردادی برای خرید یا فروش ملکی را ثبت کردید باید به فکر شروع مراحل اداره تاپو و کاداسترو بیافتید. 

بیمه داسک

بیمه‌ای اجباری در ترکیه است که شما را وادار می‌کند برای سوانحی مانند آتش‌سوزی و غیره ملک خود را بیمه کنید. در صورتی که ملک شما بیمه نباشد دولت می‌تواند از شما جریمه دریافت کند.

ورگی

ورگی شماره‌ای است که با استفاده از آن می‌توانید مالیات قبوض خود را در ترکیه بپردازید. در ایران به آن شناسه قبض می‌گوییم. شناسه‌‌های قبض و پرداخت در ایران نیز برای پرداخت آنلاین و بانکی مالیات‌های دولت استفاده می‌شوند. درست به همین منوال نیز در ترکیه می‌توانید قبض‌ها را تسویه کنید.

ساتیش بدلی

قیمت خرید ملک نیز یکی از اصطلاحات مهم برای خرید خانه در استانبول است. ساتیش بدلی در واقع قیمتی است که ملک را خریداری کرده‌اید. این قیمت باید دقیقا به همان مقدار در سند ثبت شود. قیمتی که بعد از تخفیف می‌گیرید یا قیمتی که با پاداش محاسبه می‌کنید ساتیش بدلی نیستند.

تاپو مصرف لری

تمام هزینه‌هایی که شما برای مراحل اخذ ملک در ترکیه پرداخت می‌کنید است. هزینه‌های موارد بالا جزو این دسته هستند. هزینه‌هایی مانند بیمه و انواع مجوز‌های مختلف همگی جزو این دسته هستند.

نتیجه

در متن بالا توضیحی درباره اصطلاحات مهم برای خرید آپارتمان در استانبول پرداختیم و مواردی مانند ورگی و هزینه‌های ثبت و مالیاتی را توضیح دادیم. در ادامه نیز به متراژ واقعی و متراژهای بدون پرت در ملک اشاره کردیم و هرکدام را برایتان شرح دادیم. چگونگی پرداخت مالیات قبوض و سهم افراد از زمین و مشاعات را برایتان توضیح دادیم و گفتیم که حق ارث چگونه در ترکیه اجرا می‌شود. برای خرید ملک در استانبول باید این اصلاحات را بدانید. املاک پوریا با سالها تجربه در زمینه خرید ملک در استانبول در کنار شماست تا بتوانید با خیال راحت خانه مد نظر خود را خریداری کنید.

برای خرید ملک در استانبول میتوانید با کارشناسان ما در املاک پوریا تماس حاصل فرمایید.

تلفن‌های تماس : 905387320322+

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه