استوپاژ یا مالیات بر اجاره

استوپاژ یا مالیات بر اجاره چیست؟نحوه محاسبه آن

قبل از معرفی استوپاژ و یا مالیات بر اجاره باید بدانید، بدون ­شک هر فردی برای راه ­اندازی یک شرکت در کشور ترکیه، موظف به اجرای تمام قوانین کشور درخصوص ثبت آن می­باشد. در­واقع هر­گونه کسب­ و­کاری با هر هدفی، مستلزم رعایت برخی نکات از جمله اعلام و ثبت رسمی در قسمت دولتی آن کشور می­باشد. 

دراین میان یکی از موضوعاتی که در ارتباط با ثبت شرکت باید به آن توجه کرد، موضوع مالیات ­ها می­باشند. سوالی که در این­جا مطرح می­شود این است که مالیات بر اجاره چیست؟ در این مقاله به این موضاعات خواهیم پرداخت.

درباره انواع مالیات در ترکیه بیشتر بدانید

استوپاژ یا مالیات بر اجاره چیست؟استوپاژ یا مالیات بر اجاره چیست؟

همان­طور ک در قسمت بالا اشاره کردیم، یکی از موضاعاتی که در مواقع ثبت شرکت باید به آن توجه کنیم، استوپاژ یا همان مالیات بر اجاره است. در توضیح استوپاژ می­توان این­گونه شروع کرد که نوعی مالیات به­ حساب می ­آید که از میزان هزینه اجاره دفتر یا مغازه­ای که در آن­جا مشغول به فعالیت تجاری هستید، پرداخت می­شود. در­واقع می­توان این­گونه گفت که در کشور ترکیه، مالیات به دو بخش تقسیم می­شود:

  • مالیاتی که مربوط به قسمت سود و زیان شرکت می­باشد.
  • مالیاتی که از طریق منبع اصلی دریافت می­شود.

اگر بخواهیم توضیح دقیق و کاملی نسبت به این سوال که مالیات بر اجاره چیست بدهیم می­توانیم بگوییم که نوعی مالیات می­باشد که از میزان هزینه متعلق به اجاره دفتر یا دفاتری که در آن فعالیت انجام می­شود، پرداخت میگردد. تنها تفاوتی که در ایران و ترکیه می­باشد نسبت به موضوع مالیات، این است که در ایران مالک موظف به پرداخت مالیات بر ملک می­باشد اما در ترکیه پرداخت مالیات برعهده صاحب کسب ­وکار می­باشد.

محاسبه استوپاژ چگونه است؟محاسبه استوپاژ چگونه است؟

یکی از راه­ های کسب در­آمد دولت، مالیات می­باشد. و همانطور که می­دانید، مالیات ­ها در اقتصاد کشور از اهمیت به­ سزایی برخوردار هستند. در­واقع اینطوری می­شود گفت که دولت با گرفتن مالیات از عموم مردم در­آمد کسب کرده و با توجه با کسب در­آمد به ­فعالیت ­های گوناگونی نظیر فعالیت اقتصادی و خدمات عمومی می­پردازد. اما موضوع اصلی این است که استوپاژ یا مالیات بر اجاره چیست؟

ممکن است تا به­ حال برای یک­­بار هم که شده عنوان استوپاژ یا مالیات بر در­آمد و اجاره را شنیده باشید ولی آگاهی چندانی نسبت به این موضوع نداشته باشید. برای همین ما دراین قسمت می­خواهیم درارتباط با  مالیات ­بر در­آمد و اجاره، انواع آن و نوع محسابه آن بپردازیم.

مالیات ­ها درموارد زیر تقسیم می­شوند:

  • مالیات بر در­آمد املاک
  • مالیات بر در­آمد اجاره
  • مالیات بر در­آمد حقوق
  • مالیات بر در­آمد اشخاص خصوصی و…

درباره مالیات املاک در ترکیه بیشتر بدانید

 چگونه می­توان مالیات بر اجاره را محاسبه کرد؟چگونه می­توان مالیات بر اجاره را محاسبه کرد؟

سازمانی که وظیفه محاسبه این نوع مالیات را برعهده دارد، سازمان اداره امور مالیاتی می­باشد که از دو طریق متفاوت این محاسبه را انجام می­دهد:

در روش اول براساس نوع اجاره­نامه عادی و رسمی توسط مالکان محاسبه می­شود

در روش دوم، در­صورت عدم قرارداد، 80درصد مالیات براجاره از طریق جدول گرفته می­شود و درصورت کوتاهی مالک ملک، سازمان مالیاتی موظف است براساس نرخ قانونی از اجاره بهایی که گرفته مالیات را دریافت کند.

 نتیجه ­گیری

در ابتدا موضوع استوپاژ را بیان کردیم و سوالی بر مبنای استوپاژ یا مالیات بر اجاره چیست طرح کردیم و توضیحی کامل در خصوص چیستی آن، انواع آن و حتی نحوه محاسبه آن پرداختیم.  املاک پوریا یا سالها تجربه در زمینه خرید ملک در استانبول در کنار شما خواهد بود تا اگر قصد مهاجرت به ترکیه و خرید ملک در استانبول را دارید  با کارشناسان ما در این زمینه تماس حاصل فرمایید تا شما را به بهترین نحوه راهنمایی کنند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مقایسه